Întărire și ajutor din partea bisericii din Andrieșeni

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 2, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Sub aspect duhovnicesc, programul liturgic continuă după cum este rânduiala. Preotul paroh Mihai Cepeliuc a transmis în acelaşi timp un cuvânt enoriaşilor în care i-a îndemnat să nu se teamă şi să nu se neliniştească „căci Duhul lui Dumnezeu suflă unde voieşte, iar după Sfinţii Părinţi, dorinţa sinceră care nu poate fi implinită din motive binecuvântate, în faţa lui Dumnezeu este socotită ca fiind înfăptuită”. „Fac un apel la rugăciune sinceră! Vă îndemn pe toţi cei care citiţi aceste rânduri să folosiţi aceste momente dificile spre zidire duhovnicească. Să căutăm calea cea mai bună spre apropierea de Dumnezeu. În toată această perioadă mă aflu pentru dumneavoastră în biserică, chiar dacă aceasta are momentan uşile închise. Vă îndemnăm să citiţi zilnic din Psaltire, din acatistele şi paraclisele Maicii Domnului şi ale sfinţilor tămăduitori. Să nu uităm să împletim rugăciunea şi postul cu faptele noastre bune: să iertăm pe cei care ne-au greşit, să ne căim pentru păcatele noastre, să ajutăm pe cei bătrâni mai ales în aceste momente dificile, să oferim din puţinul nostru celor mai strâmtoraţi decât noi, să ne implicăm fiecare după puterea noastră spre a ieşi cu toţii cât mai curând din greaua încercare. Vă rog pe toţi să ridicaţi un gând de rugăciune pentru medici şi pentru toţi cei implicaţi în vindecarea şi ocrotirea celor încercaţi de boală”, s-a exprimat preotul paroh Mihai Cepeliuc. Sub aspect social, la magazinele din satul Andrieşeni se fac mai multe colecte de alimente. Acestea sunt oferite prin intermediul Parohiei Andrieşeni persoanelor nevoiaşe care se confruntă cu lipsuri materiale.